Aby se to vykompenzovalo

Jistě, je to nemilé, ale stát se to může. Letadlo třeba neodlétne včas nebo se někde zdrží během cesty a už to nedožene, a když dorazí opožděné co cíle, je už pasažérův navazující spoj, který zpoždění neměl, pryč. A dotyčný cestovatel tak prostě zůstane na cizím letišti jako známý Jakeš v plotě.
Nebo se ze stejného důvodu prošvihne cokoliv jiného.

dohoda

Co teď?
Teď mají nastoupit na scénu kompenzace za zpoždění letu. Kompenzace, jež závisejí na nejednom faktoru.

  1. Na délce zpoždění letu v cílové destinaci, jež musí být větší než tříhodinová.
  2. Na tom, zda dotyčný let spadá pod regulaci EC 261/2004 nebo se nabízejí jiné možnosti a formy odškodnění.
  3. Na vzdálenosti cílové destinace od počáteční.
  4. Na tom, zda bylo příčinou zpoždění něco, co mohla ona letecká společnost ovlivnit, či zda šlo o problémy způsobené někým či něčím jiným.

Z toho všeho lze odvodit, na jaké odškodnění má ten který cestující nárok. A ukáže-li se, že je chyba na straně letecké společnosti, má pasažér u eurounijních, norských, švýcarských a islandských firem, respektive u společností jiných, ale provozujících lety po EU nebo z výše zmíněných zemí do pryč, nárok mimo jiné i na finanční odškodnění, pohybující se podle zmíněné regulace v intencích 250 až 600 euro. A u společností ostatních pravidla odškodnění závisí na zákonech jejich země, případně přepravních podmínkách dopravce.

Ovšem jak asi jistě tušíte, aerolinie zrovna nejásají, mají-li platit takovéto částky. Není to pro ně laciná zábava, ale pěkně drahý špás. A proto se tu vymlouvají, tu vykrucují a tu zarputile mlčí, doufaje, že to pasažér nakonec vzdá, že rezignuje. A občas k tomu i dojde.

letiště

Ale ve vašem případě by tomu tak být nemělo. Protože i když se na tahanice s aerolinkami sami necítíte, jsou tu i právníci, kteří vám s tím pomohou. A kteří si dokonce vezmou za své služby provizi jedině v případě, že bude mít jejich počínání úspěch a takové odškodnění pro vás vymohou.
Vždyť by byla chyba ty peníze aerolinkám jen tak nechat. Když se jimi mají vykompenzovat starosti pasažéra. Který s tím má nejednou dost trablů, ač je nevinen. Protože on byl na letišti včas…