Betonový plot – stavebnice pro dospělé

Také máte rádi stavebnice? Anebo jste je měli rádi alespoň v dětství? Je to nesmírně kreativní způsob tvoření a už odmalička vedou malé ratolesti k schopnosti logického uvažování i k praktickým dovednostem. Některé stavebnice jsou velmi snadno sestavitelné, jiné již vyžadují značnou dávku důvtipu a také šikovnosti.

květiny u zídky

Do jisté míry bychom mohli nazvat stavebnicí i plot, odlévaný do tvarových forem, zajištěný pro vyšší pevnost a houževnatost ocelovými armaturami. Dnes jej můžete pořídit docela jednoduše, stačí přesně vyměřit plochu resp. délku a šířku vašeho pozemku, propočítat, kolik bude zapotřebí sloupků (ty se staví ve dvoumetrových rozestupech) a plochých desek, s ohledem na to, jak bude oplocení vysoké. Každá z desek měří na délku dva metry a na šířku půl metru.

rostlina na betonovém plotu

Rozdíl mezi dětskou stavebnicí a sestavováním betonového plotu je pouze v přípravě podloží pro sloupky a hmotnosti a velikosti jednotlivých komponentů, proto tuto činnost můžeme s trochou nadsázky přezdívat stavebnicí pro dospělé. V principu je výstavba poměrně jednoduchá, sloupky jsou přesně tvarované tak, aby umožnily průběžné napojování desek do drážek obdélníkového průřezu, a nepotřebujete žádné speciální instrukce či vzdělání ve stavebním oboru, ale přece jen tu jeden zádrhel je – nutnost mechanizace.

Jde tu o to, že desky jsou natolik těžké, že byste si bez mechanizačních prostředků mohli způsobit úraz, a v případě pádu desky na zem i z poměrně malé výšky se s velkou pravděpodobností deska přelomí nebo alespoň napraskne, čímž se znehodnotí.

Zvažte proto raději, i přes vyšší celkovou cenu betonového plotu, montáž odbornou firmou, která má k dispozici mobilní jeřáb, vysokozdvižné vozíky, traktůrky – nakladače a rypadla pro hloubení výkopů pro zabetonování sloupků. Stavební technika je důležitá také pro složení nákladu materiálu na místo stavby, počítejte s tím, že i u relativně malých délek oplocení se vše přiváží na místo na paletách a každá z nich může vážit až ke dvěma tunám.