Chcete jíst zdravé potraviny?

Většina z nás by se ráda stravovala zdravě. Zdánlivě nám to umožňuje trh, nabízející všechny možné potraviny, na které si jen vzpomeneme. Mléčné, pekařské a masné výrobky, zelenina a ovoce, včetně toho exotického. Zvlášť zelenina a ovoce na pultech supermarketů vypadají většinou lákavě.
domácí těstoviny.jpg

Otázkou je, zda po dlouhé cestě, z velké části dovozových potravin, tyto potraviny neztrácejí na své kvalitě.

Některé druhy, zvlášť tropického ovoce, mohou být na cestách i přes měsíc. Navíc ovoce se sklízí většinou nezralé, aby dozrálo přímo na dlouhé cestě. V tomto případě je to pochopitelné. Jinak by se k nám exotické ovoce nedostalo.

Jak je to, ale s ostatními potravinami? Opravdu mohou být nabízené potraviny v kvalitě, jakou si představujeme, pokud například mléčné výrobky mají trvanlivost i měsíc?
ingredience na salát.jpg

Měli bychom se zamyslet nad tím, co vlastně chceme jíst. Ne každý má to štěstí a vlastní svoji zahrádku. Pokud tomu tak je, v tomto případě sázíte na jistotu. Víte přesně, co do úst vkládáte a z jakých zdrojů ovoce pochází. Zjistíte, že i pár vlastnoručně vypěstovaných kousků ovoce nebo zeleniny je nesrovnatelně chuťově lepší, než kupované produkty.

Kdo má možnost a chce se věnovat chovu hospodářských zvířat, je na tom ještě o něco lépe. Není třeba diskutovat o tom, že mléčné výrobky z vlastního mléka, se těmi kupovanými rozhodně nahradit nedají. To samé platí o doma vyrobených masných produktech.

Většina z nás si, ale potraviny musíme kupovat v supermarketech. Abychom alespoň něco pro své zdraví učinili, měli bychom se snažit nakupovat převážně tuzemské potraviny nebo navštěvovat farmářské trhy. Farmářské trhy jsou pro nákup čerstvých potravin dobrou volbou, když budeme vycházet z toho, že většina prodávajících je natolik slušná, že nabízí potraviny opravdu vyrobené doma nebo z vlastních produktů .