Je BMI vzorec kompletní?

Dnes je v módě štíhlá linie. O tom není žádných pochyb. Barokní tvary, kdy ideálem byla žena širokých boků, jsou minulostí. A má to samozřejmě svůj důvod. Zatímco dříve měly ženy i deset a více dětí (s tím, že doufaly, že se alespoň jedno či dvě dožijí dospělosti), dnes má pár obvykle jednoho až dva potomky.

Se zlepšující se lékařskou péčí navíc přestala být schopnost bezproblémového porodu a rychlého zotavení po něm tak důležitá. Dnes již není nutné, aby žena prakticky okamžitě poté, co porodí svého potomka, vstala a šla se věnovat nutným domácím pracím.

detox2

Na druhou stranu pak zde máme módní návrháře. Divíte se, co ti s tím mají společného? Jednoduše řečeno, když oblékají modelky, i oni se snaží ušetřit náklady. A na šaty pro štíhlou modelku je potřeba méně látky než na tu silnější postavy. Není proto divu, že začali preferovat štíhlé linie. Dnes zašli až do extrému, kdy modelky prakticky musí být anorektické, aby měly alespoň nějakou šanci.

Od toho byl jen krůček k tomu, aby se štíhlá postava stala standardem i ve filmech a televizních pořadech. A tak byl tento typ postavy přejat za standard i mezi běžnými lidmi. Jak ale máme zjistit, jaká je naše ideální váha?

kontakty1

Asi nejčastěji je ke zjištění tohoto údaje používán BMI vzorec https://www.bmikalkulacka.cz/bmi-vzorec-vyzaduje-jen-dve-informace-a-prozradi-zda-nepotrebujete-hubnout. Ten pracuje s poměrem výšky a váhy a řekne vám, zda máte nadváhu či nikoliv. Mnoho žen jej používá a řídí se jím, avšak jen málokterá z nich se zeptá, zda je skutečně dokonalý.

Faktem totiž je, že ke zjištění nadváhy pouze výška a váha nestačí. Ano, může nám to dát jakýsi orientační obraz, avšak k přesnému zjištění je potřeba vzít v úvahu ještě další věci, které tento vzorec nedělá. Je to například věk, celková stavba těla, případné chronické nemoci, množství svalové hmoty a mnohé další.

Proto bychom jej měli používat opatrně. Jako přibližný ukazatel postačí, ale pokud máte pochybnosti, zajděte raději za lékařem. Ten vám to řekne přesněji.