Je havarijní pojištění jen ztráta peněz?

Proč ta nechuť vůči havarijnímu pojištění?

Proč je havarijní pojištění mezi Čechy tak málo vyhledávaná služba? Jedna z příčin může tkvít v široce rozšířeném názoru, že havarijní pojištění je jen ztráta peněz, a že stačí mít uzavřeny jen povinné ručení. Tento mýtus neuškodí vyvrátit – povinné ručení vám nepomůže, pokud viník, který způsobil škodu na vašem autě, není znám. Nemluvě o tom, že už vůbec vám nepomůže, pokud vám auto ukradnou, nebo jej poškodí živly.
auto ve škarpě
Neochota uzavřít si havarijní pojištění může u některých lidech pramenit z přesvědčení, že se jim nemůže na cestě nic stát, vždyť jsou dobří řidiči a dávají si pozor. Jiní zase nevěří pojišťovnám obecně. Stačí, že si někdo nepozorně přečte podmínky pojistné smlouvy a při vyplacení pojistné události dostane menší částku, než očekával.

Nové auto ano, u staršího zvažte okolnosti

Pravdou je, že havarijní pojištění nového auta ztráta peněz rozhodně není. Vyplatí se i s připojištěním, které zajistí, že při totální škodě vám bude vyplacena celá cena vozidla v době pojištění, bez ztráty hodnoty. Kromě toho, nová auta, (zejména dražší a exkluzivnější značky) jsou mnohem lákavější kořistí pro zloděje. Otázka, zda se tedy vyplatí pojistit nové auto, nebo je to jen ztráta peněz, je tedy velmi rychle zodpovězena ve prospěch havarijního pojištění.
Pochybnosti o výhodnosti havarijního vozidla jsou opodstatněné až u vozidla, které má už najeto a má už svá léta. Například u 10 a více letého vozidla se dá o výhodnosti havarijního pojištění diskutovat. Jednoznačně zavrhnout se ale nedá. V případě, že se najde pojišťovna s produktem výhodným i pro starší vozidla, může mít havarijní pojištění význam i v tomto případě.
výstražný trojúhelník
V posledních letech jsou pojišťovny vstřícnější k majitelům starších vozů, což znamená, že jim nabízejí výhodnější typy pojištění. Ideální je si jednotlivé nabídky porovnat a moci se samostatně rozhodnout, které havarijní pojištění nám nejvíce vyhovuje v závislosti na typu a stáří vozu. Nabídky jednotlivých pojišťoven se i u stejného auta mohou lišit.