Je vhodné kupovat levný polykarbonát?


Jedním ze základních požadavků každé stavby je její zastřešení. K tomu můžeme použít mnoho materiálů. Při jejich výběru pak záleží především na tom, k čemu bude ona stavba sloužit, a co od střechy budeme přesně očekávat.

Například pokud jde o obytný dům, pak zde je hlavní prioritou ochrana. Jde tu jednak o stabilnost samotné střechy, ale i o její odolnost vůči vnějším vlivům. Počítá se s tím, že se nebude muset po mnoho let opravovat. Proto jsou často používaným materiálem klasické došky.

polykarbonat3

Naproti tomu u menších staveb, jako jsou nejrůznější kůlny a přístřešky, taková ochrana být nemusí. Zde tedy záleží vice na ceně. I proto se často volí polykarbonátové desky. Ty jsou dostatečně odolné, a zároveň i levné.

Jejich výhodou je i fakt, že mohou být i průhledné. Díky tomu je lze využít i k zastřešení skleníků či pařenišť. Díky tomu budou mít větší ochranu, než pod standardní igelitovou plachtou, ačkoliv skleníkový efekt zde bude stejný.

Je ovšem jasné, že i on se vyrábí v mnoha různých provedení různých kvalit i cenové relace. A vzhledem k tomu, že v případech, kdy jej použijeme, jde především o cenu, je pochopitelné, že sháníme především levný polykarbonát, ideálně pak ten nejlevnější. Už se ale příliš nezamýšlíme nad tím, zda je to skutečně nejlepší řešení.

polykarbonat4

Je totiž potřeba si uvědomit, že nízká cena je vždy něčím vykoupena. Zisky dané firmy to nebudou, na ty by si sáhnout nenechala. Ani platy zaměstnanců, to by nedovolily odbory. Nezbývá tedy, než šetřit na materiálu a používat ty nejlevnější výrobní postupy. Výsledkem je samozřejmě to, že daný produkt nebude zrovna příliš kvalitní.

To však znamená, že nebude mít ani zdaleka tak dlouhou životnost. Bude jej tedy nutné vyměnit dříve, než jiné typy, což znamená další peníze. Je tedy dobré si spočítat, zda se jeho koupě skutečně vyplatí. Přeci jen, již staré přísloví říká, že nejsme tak bohatí, abychom si mohli dovolit kupovat levné věci.