Máte doma kurkumu? Tohle koření je nejen chutné ale také léčivé!

Některé druhy koření mají kromě skvělé chuti také blahodárné účinky na lidské zdraví. Možná, že doma také používáte kurkumu, víte s čím vám pomůže?

Máte doma kurkumu? Tohle koření je nejen chutné ale také léčivé!

Koření se odedávna využívá nejen díky své chuti, některé druhy koření se využívají v tradiční medicíně jako lék. Jedním z takových druhů koření je také kurkuma. Toto koření má charakteristickou sytě žlutou až oranžovou barvu, nejvíce známé je v Indii, ale i u nás už našlo své příznivce. Díky nepříliš výrazné chuti jej lze používat do slaných i sladkých jídel, používá se také jako barvivo. Mohou ho jíst i děti a navíc má blahodárné účinky na lidské zdraví, víte, jaký poklad máte možná doma?

pexels-photo-616360

Hlavní složka – kurkumin

Kurkuma cena je k dostání ve všech obchodech, nejlepší je ale vyhledávat toto koření v bio kvalitě. Užívat ji můžete i jako doplněk stravy, nejdůležitější a léčivou složkou kurkumy je kurkumin a ten se dá pořídit i jako doplněk stravy v tobolkách. Právě kurkumin pak z koření dělá lék, který působí skvěle na lidský organismus. Pokud máte rádi orientální koření nebo si chcete své jídlo hezky obarvit, kurkumu si určitě pořiďte a začněte ji využívat pravidelně. Špetka kurkumy denně udělá s vaším organismem hotové divy.

Kurkumin má silné protizánětlivé účinky, tělu tak pomůže v boji s nemocemi. Kromě toho jde o velmi silný přírodní antioxidant, a právě díky tomu je tato složka považována za účinné přírodní antibiotikum. Velký vliv má také na stav našeho zažívání, uklidňuje rozbouřené zažívání, poskytuje úlevu při nevolnostech a využívá se i k detoxikaci potravy. V některých potravinách se totiž mohou objevovat neškodní parazité nebo viry, právě ty dokáže zahubit a tím jídlo prakticky vyčistit.

pexels-photo-1340116

Kurkuma a její využití

Kurkuma jako koření se využívá i v potravinářství, protože díky své výrazné barvě dokáže krásně pokrmy obarvit. Doma to můžete také vyzkoušet, barevný talíř hned vypadá lépe a jídlo hned také lépe chutná. Navíc si díky tomuto koření posílíte obranyschopnost a imunitní systém, podpoříte regeneraci organismu a pomůžete si také při emočním napětí. Kurkuma totiž pozitivně ovlivňuje stav naší psychiky, pokud trpíte úzkostmi nebo vás sužují deprese, určitě si jídlo kurkumou okořeňte. Budete se cítit lépe, budete vitálnější a pocítíte i více energie.

Kromě toho jde o prostředek, kterým můžete preventivně bojovat proti vzniku kardiovaskulárních onemocnění a snížíte si i hladinu cholesterolu v krvi. To je skutečně hodně důvodů, proč si toto koření oblíbit a používat jej v kuchyni pravidelně.

Posted in Nezařazené