Proč je důležité pravidelně měnit písek do filtrace

Není pochyb o tom, že každý z nás se velmi rád svlaží v horkém letním dni v bazénu, a je jedno, jestli ve vlastním nebo na veřejném koupališti, ať už přírodním, nebo umělém. Je tedy pochopitelné, že každý, kdo má jen trochu velký pozemek, ať už u svého rodinného domu nebo u chaty či chalupy, si časem nějaký pořídí.

Je však také faktem, že aby voda vydržela průzračně čistá a zdravotně nezávadná po celou koupací sezónu, je potřeba o ni pečovat. K tomu využíváme nejrůznější prostředky, ať už chemické či mechanické.

bazen6

Jedním z těch, které najdeme u každého většího bazénu, je filtr. Jedná se o zařízení, které pomocí čerpadla čerpá vodu z bazénu, provádí ji přes filtrační materiál, kde se zbaví nečistot, a následně ji již vyčištěnou pouští zpět. Jedná se o naprostý základ péče o bazén, a najdeme jej prakticky všude.

Jedním z nejpoužívanějších filtračních materiálů je pak písek. A není divu, koneckonců, pokud vybereme správný druh, má skutečně ty nejlepší vlastnosti, a navíc díky svému objemu vydrží pracovat skutečně dlouho.

bazen7

Avšak i přes tyto dobré vlastnosti je čas od času nutné písek do filtrace vyměnit. Je to proto, že se nečistotami zanesou veškeré póry, takže ztratí svou čisticí schopnost. Nečistoty se totiž zachycují v mezerách mezi jednotlivými zrnky. A pokud jsou již téměř všechny zaplněny, pak zkrátka další být zachyceny nemohou – není čím. Jak ale poznáme, že nastal čas výměny?

Zde existuje několik znaků, po kterých bychom se měli dívat. Jedním z nich je zápach, který z písku vychází. Pokud je skutečně silný, pak je nejvyšší čas na výměnu. Dále je to barva. Jakmile se začne odstín měnit z klasické hnědé na zelenou, značí to, že je zde zachyceno již hodně špíny a není příliš pravděpodobné, že by mohl zachytit mnoho další.

Jak je vidět, je dobré občas provést kontrolu, abychom tyto znaky nepřehlédli. Pak nám bude filtr sloužit po dlouhou dobu.