Svatební dar – peníze

Jak si o takový dárek říci

Chystáte svatbu, nejvhodnější dar by pro vás byly hotové peníze, přemýšlíte tedy, jak si o ně říci? V dnešní době je takový dar dost populární. Předejdete tím i trapným chvilkám při rozbalování, kdy některé dary jsou oproti jiným okázalejší. Hosté by měli vědět, že jsou zváni proto, aby s novomanželi strávili tuto jedinečnou chvíli a ne ze zištných důvodů. Někteří jsou tímto dárkem popuzeni, ale obecně je to praktické, zvláště pokud se jedná o větší svatbu, tedy větší výdaje. A novomanželé se mohou z těchto peněz sami rozhodnout, co si za to pořídí, zda nějakou výbavu do domácnosti nebo třeba vysněnou svatební cestu. Sami si zkrátka zvolí jejich uplatnění. Sice jste při oslavě ochuzeni o tu veselou chvíli při rozbalování, ale třeba čtení gratulací může být také radostnou záležitostí.
svatební dar.jpg

Ale jak si o takový dárek říci? Existují třeba krásné texty na pozvánkách, kdy veršem dáte najevo své přání, nebo do obálky s pozvánkou vložíte kartičku s pokyny průběhu svatebního obřadu a k tomu připojíte tuto prosbu. Pro tento případ také existují svatební blahopřání s již připravenou kapsičkou.

Druhá možnost je informace na webu, kdy některé páry založí své webové stránky o svatbě a zde mohou, mimo instrukcí o obřadu, projevit i toto přání. Trapná chvilka ovšem může nastat, pokud takové přání předáte i nezvaným hostům. A také se může stát, že stejně některý z hostů toto přání nerespektuje a přinese nějaký věcný dar. I na to by snoubenci měli být připraveni. Nevhodné je určitě pouze sdělovat číslo účtu a tam chtít poukazovat hotovost.

Jak takový dárek vhodně předat

I taková chvíle, jako předávání obálek, může být zajímavá. Stačí vymyslet obal a překvapení je na světě. Třeba můžete peníze zabalit jako příspěvek na svatební cestu.

Takovýto dárek může být pro někoho příliš neosobní a fádní. Ale záleží jen na tom, v jaké formě a jakým způsobem je tento dar předán. Lze vymyslet spoustu originálních nápadů, například formou vkusného zabalení, inspirovaného třeba zaměstnáním jednoho ze snoubenců.
novomanželé na podzim.jpg

Kolik peněz je vhodné připravit

Asi správně předpokládáte, že je na každém, kolik peněz chce věnovat, záleží také na tom, v jakém vztahu je k novomanželům a jaké jsou jeho finanční možnosti. Obecně se dá očekávat, že od rodičů a svědků bude obálka trochu větší, ale nelze obecně stanovit správnou hodnotu. Mělo by platit, že se nehledí na to, kolik kdo dal…, hlavně že host přijel a užil si to.