Chcete mít globální internet, nebo čistou oblohu?

O geniálním podnikateli a vizionáři, vlastníkovi mnoha firem jako jsou Tesla nebo SpaceX netřeba nic vyprávět. Tento Thomas Alva Edison naší doby má každý rok v rukávu něco, co posune společnost obrovským skokem kupředu. On byl ten, kdo začal závod s elektromobilitou a on také, jako jeden z prvních, posunul vesmírné programy do nevládní sféry. Jeho kosmický výzkum metodou pokus omyl je známý na každém kontinentu a nemá obdoby.
vesmírné družice
Letos vypustila jeho společnost na nižší oběžnou dráhu množství malých oběžnic s názvem Starlink, aby se ustálily ve výšce 200 km nad zemským povrchem a testovaly pokrytí povrchu signálem satelitního internetu. Musk plánuje pro celé pokrytí povrchu vypustit až 12 tisíc těchto družic.
Jedná se zase o další vývoj metodou pokus – omyl?

Ano i ne

Ať už jsou plány společnosti sebeušlechtilejší, není první, kdo se pokusil o zprovoznění satelitního připojení. Ovšem elektromobilita je také dostupná od samého počátku automobilismu a těžit z ní začal až právě Elon. I když o výdělcích se v případě Tesly moc hovořit nedá, rozhodně to uživatelsky dotáhla nejdál v historii.
východ slunce za Zemí
První problém Starlinku ovšem není jeho ekonomická nejistota, ale má mnohem viditelnější projev. Doslova.
Satelity jsou na noční obloze pozorovatelné pouhým okem. Když je země ve správné poloze vůči slunci, jsou vidět opravdu jasně. Teď si představte, že místo aktuálních 60 jich bude obíhat naši planetu 12 tisíc. Jak asi bude vypadat hvězdné nebe nad hlavou.
SpaceX se brání tím, že až dosáhnou přístroje ustálené orbity, nepůjdou již vidět. Ovšem vzápětí vydávají další zprávu, že pracují na tom, aby vidět nebyly.
Jak velký je to problém, to ukáže až čas. Je také možné, že celý projekt zkrachuje dříve, než se stihne rozběhnout naplno. I když je budoucnost nejistá, věřím, že vše bude nakonec zdárně vyřešeno a všem stranám bude vyhověno.